Теодора Иванова е българска студентка в Милано, която екипът на специализирания подкаст “Мост на вярата” на Радио България срещна в българския храм в града на св. Амвросий Медиолански. Идва в Италия преди две години, за да продължи обучението си. “Следвах магистратура, която се казва “Право и устойчиво развитие”, и тъй като университетът в Милано предлагаше програма на английски, затова дойдох тук” – започва разказа си българката, преди да отговори на въпроса – как открива българския храм на улица Sant’Antonio 5 в центъра на града и какво ѝ дава вярата и българската православна общност далеч от семейството и България.
“Преди около две години, започнах да се интересувам повече от религия, от вяра, и започнах да изграждам моя лична връзка с Бог. Много ми се искаше тази връзка също така да бъде подкрепена от някаква църковна общност, от посещаване на църква. За мое щастие, когато потърсих в интернет, открих, че в Италия има българска православна църква – в Милано по-точно, който е и моят град. Веднага дойдох на литургия – видях, че е отворена в неделя, и бях изключително изненадана и впечатлена от това колко добри хора има тук, колко са мили всички” – разказва ни тя. Признава, че в България не била посещавала литургия, но сега това я кара да се чувства много щастлива и спокойна. “И съм горда да бъда част от тази общност. Чувствам се добре и съм много благодарна на настоятелството, на отец Васил, на Деси, на Елизабет и на всички други хора, които правят това възможно със своята помощ и усилия”.
“Това, което отнасям в ежедневието си, е да съм благодарна, защото наистина ние например след всяка литургия четем християнска литература, в която разбирам все повече, че човек трябва да бъде благодарен за всичко, за най-малкото нещо – за подслона, който има, за храната на масата си, за водата, за всичко! И тази благодарност те прави много по-спокоен човек, много по-щастлив. Мисля, че наистина благодарността към Бог, естествено молитвите за мир в света, за здраве – на мен, на моето семейство, това е също нещо, което си отнасям вкъщи от преживяванията ми тук” – обобщава тя.
За младата жена християнството не приключва с “Амин” в края на службата. Истинското живеене на вярата започва точно тогава, когато трябва да запазиш този дух на благодарност, мир и любов в трафика, на опашката в магазина или в комплицираните житейски ситуации.
Цялото интервю можете да чуете в сайта на БНР Радио България
Автор: Александра Карамихалева